02.06.2010

Focus Ladies Cycling Team vahvistuu neljällä uudella ajajalla:
-
Katariina Laakkonen, entinen kovan tason triathlonisti, on usean välivuoden jälkeen palannut kilpakentille. Tämän vuoden pyöräilystartit Katariina on tehnyt Ranskassa. Katariina on aiemmin ajanut seuramme SM-mitalijoukkueessa. Katariinalla on varsin hyvä taktinen ajosilmä, mistä on varmasti tiimikavereille apua kotimaisissa kilpailuissa.
-
Kirsi Väinölä on viettänyt aiemmin paljon aikaa pyörän päällä ja aloittanut kauden 2010 loistavasti. Hän on osoittanut jo ensimmäisenä kilpailuvuotenaan olevansa hyvinkin varteenotettava tekijä. Kun Kirsille kertyy enemmän ajokilometrejä ja kilpailukokemusta voi hänen kykynsä tulevaisuudessa riittää vaikka mihin.
-
Heidi Hyvärinen, jonka päälajina on triathlon, tulee tällä kaudella täydentämään tiimiä tarpeen mukaan. Heidi on omassa päälajissaan eri luokissa saavuttanut useita Suomen mestaruuksia. Heidin pyöräilyvauhti on triathlonkilpailuissa ollut todella kovaa, joten mielenkiinnolla odotamme mihin vauhti pyöräkilpailuissa riittää.
-
Anna Lindström on viihtynyt maantiepyörän päällä jo pitkään, mm. kuntoilun ja alppiretkeilyn merkeissä. Ensimmäisellä kisakaudellaan Anna aikoo kartuttaa kisakokemusta, kehittää taitojaan ja kasvattaa rohkeutta sekä henkistä kestävyyttä.
Tiimin taustahenkilöt ja nykyiset tiimiläiset toivottavat uudet Leidit lämpimästi tervetulleeksi!
Kaikkien ajajiemme tarkemmat meriitit kuluneilta vuosilta löytyvät
ajaja-esittelystä.